Get Adobe Flash player

Anket

15-09.2018-03.03.2019 Tarihleri arasında yapıldı.

Anket Durumu (KAPALI)

Lütfen Katılınız!

 • Şiir yarışmasına katılacağım (42%, 116 Oylar)
 • Kurgu Hikâyeler Y. katılacağım (34%, 93 Oylar)
 • İsimsiz kahramanların yaşatılması önemli, ödüller değil (11%, 31 Oylar)
 • Yaşanmış hatıralar Y. katılacağım (8%, 22 Oylar)
 • ödüller az, uğraşmaya değmez (3%, 7 Oylar)
 • Başka (bize yazın) (1%, 3 Oylar)
 • Yazılı belge bağışlayacağım (1%, 2 Oylar)
 • Tarihi fotoğraf bağışlayacağım (0%, 0 Oylar)
 • Fotoğraf/belge var ama bağışlamayacağım (0%, 0 Oylar)

Toplam oy veren: 274

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İstatistikler

 • 16582Toplam ziyaretçi:
 • 0Bugün kü ziyaretçiler:
 • 2Dünkü ziyaretçiler:
 • 0Şu anda online:

HABER-DUYURU

3.Projemiz: Edebiyat yarışması başvuruları sona erdi      
İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik tarafından 12 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye kapsamında duyurulmasına başlanılan İstiklal Yoluna Vefa Projesi Edebiyat Yarışması başvuruları 3 Mart 2019 tarihinde sona erdi.  Toplam 247 başvuru yapılmıştır.  Başvuruların dağılımı şöyledir: Şiir 129, kurgu hikâye 102,  Yaşanmış Hatıralar 16’ dır.  Yaşanmış Hatıraların başvuruları 10.Mart 2019 saat 24.00’e kadar kabul edilecektir.

 Proje Koordinatörü ve Dernek Başkanı İsmail Çam bu konuda şu açıklamaları yaptı:

T.C. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı/Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü tarafından finanse edilen, İstiklal Yolu Vefa Projesinin yürütülmesine 2 Temmuz 2018 tarihinde başlanmıştır.  Projenin yürütülmesi için gereken web sayfası, pankart, afiş, broşür materyaller hazırlanmıştır. Proje kapsamında yapılacak ödüllü edebiyat yarışması ve İstiklal Yolu Belgeleri Albümünün oluşturulmasının duyurulmasına 12 Ağustos 2018 tarihinde başlanmıştır. Türkiye kapsamında hedef potansiyel kitlenin yaşadığı/ulaşılabileceği adreslere 3.000 afiş ve 12.000 tanıtıcı broşür verilmiş veya postalanmıştır. İmkânlar ölçüsünde yazılı basın ve sanal basın yöntemlerine başvurulmuştur.
Ödüllü Edebiyat başvurusu duyusu 12 Ağustos 2018 den  3 Mart 2019’a kadar  6 ay 21 gün sürmüştür. Başvuru süresi ve istatistikleri, etkili ve başarılı bir duyuru yapıldığını göstermektedir. Şöyle ki:

 1.  Derneğimizin www.istiklalyolu.com web sitesinin günlük ziyaretçi sayısı,  duyurunun başladığı  12 Ağustos 2018 tarihine kadar   30-50’ idi. Bu sayı kademeli olarak yükseldi ve  her gün 100-200 civarında seyretti.
 • Başvuruların bittiği 3 Mart 2019 tarihinde  (78.000’den  98.000’e) 20.000 ziyaretçi sayısına  ulaşılmıştır.  Ayrıca web sitemizin ana sayfasında  link verilen İstiklal Yoluna Vefa Projesi özel  “prosds.istiklalyolu” web sayfasına,  5.700  ziyaret yapılmış ve proje detayları incelenmiştir.
 • Ayrıca bu sayfayı ziyaret edenlerin düşüncelerini öğrenmek  için anket yapılmıştır. Ankete toplam 274 kişi katılmıştır: % 84’ü Yarışma dallarını işaretleyerek katılacağını belirtmiştir. %11’i yarışmaya katılmamış ama “ önemli olan Kahramanların yaşatılması seçeneğini tercih ederek yarışmaya destek verirken, % 3 (7kişi) “ödüller az katılmaya değmez “seçeneğine oy vermiştir.
 • Anket başvuru dalları dağılımı: Şiir % 52,14 (116),  Kurgu hikâyeler % 41,1 (93),  Yaşanmış hatıralar  %6,5 (22) .

 

 1. Toplam başvuru sayısının 100’ü aşacağı tahmin edilmekteydi, fakat iki katı 247 başvuru yapılmıştır.  Şiir dalına 129, kurgu hikâye dalına 102,  Yaşanmış Hatıralar dalına 16 başvuru yapılmıştır. Özellikle hazırlaması zahmetli olan kurgu hikâyelere ilginin çok olması sevindirici olmuştur.
 • Başvuru sayısı, Ankette belirtilen Şiir ve Kurgu Hikaye sayılarından fazla olmuştur; Yaşanmış Hatıralar sayısı daha az olduğundan başvuru süresi 10. Mart 2019 tarihine kadar uzatılmıştır
 1. Başvuru yapanların doğum yerleri 145 farklı yerleşim yeri olmuştur. Bütün illerden ve bazı ilçelerden; yurt dışından  Azerbaycan’dan 2, Almanya’dan 1 katılım vardır. Beklenildiği gibi en çok (fakat daha az sayıda)   Kastamonu’dan 6, Çankırı’dan 4 katılım olmuştur. Bu illeri İstanbul, İzmir, Mersin, Bilecik, Ankara,  vs takip etmiştir.
 2. Diğer başvuru istatistikleri şöyledir:
 • Cinsiyet Durumu: Erkek: % 56,45  ve  Kadın: % 43,55 dir.
 • Öğrenim durumu: % 48,14’ü Üniversite-   % 31,13;ü  lise – %17,19’u Ortaokul ve %2,4’ü İlkokul mezunudur.
 • Yaş durumu: En genç 15/ 2004  ve en yaşlı  73/1946 yaşındadır/doğumludur.

Ödüllü edebiyat yarışmasına başvurular online olarak Derneğimizin www.istiklalyolu.com web sitesinden yapılmıştır.  Böylece kâğıt/Kırtasiye malzemeleri ve posta masrafları olmadan kolay masrafsız çağdaş bir başvuru sistemi gerçekleştirilmiştir. Binlerce A4 kâğıt tasarrufu yapılmıştır.
Yapılan edebiyat başvurularının değerlendirilmesi, 4 Mart 2019 -9 Nisan 2019 tarihlerinde üç aşamasına başlanmıştır:
Birinci aşama: Proje amaçlarına, şartnamesine uygunluğunun proje koordinatörlüğü, İstiklal Yolu Danışmanı ve tarih Danışmanı tarafından incelenmesi.
İkinci Aşama:  Yaşanmış Hatıralar, Kurgu Hikâyeler ve şiir dalları jüri grupları tarafından ön değerlendirmenin yapılması; yetersiz, yayınlanabilir ve ödül değerlendirmesi için finale kalan eserlerin tespit edilmesi.
Üçüncü Aşama: Yaşanmış Hatıralar, Kurgu Hikâyeler ve şiir dalları jüri grupları toplantılarında,  final değerlendirmenin yapılması ve ödül almaya hak kazanan eserlerin tespit edilmesi.
Ödül Almaya hak kazanan eser ve sahiplerinin listesi 15 Nisan 2019 – 17 Nisan 2019 tarihlerinde Derneğimizin  www.İstiklalyolu.com web sitesinden duyurulacaktır.
Derneğimiz, Edebiyat Yarışmasına ilgi duyan, milli duygularla ve özveriyle  eser hazırlayan katılıcımalara  teşekkür eder.

AFİŞ VE BROŞÜRLERLE GELENEKSEL DUYURU ÇALIŞMALARI:
Geleneksel duyuru için Türkiye çapında  3.000adet afiş ve 12.000 adet  broşür dağıtımı yapılmıştır.
Derneğimiz tarafından

 1. Çankırı il sınırlarında bulunan;  Çankırı Karatekin Üniversitesi, KYK;  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Lise, ortaokul,  ilkokul öğretim kurumlarına afiş ve öğretim kadrosuna broşür;  camilere afiş ve din görevlilerine broşür;  mahalle ve köy muhtarlarına afiş ve broşür verilmiştir.
 2.     Kastamonu il sınırlarında bulunan;  Kastamonu Üniversitesi, KYK,  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Lise, ortaokul,  öğretim kurumlarına afiş ve öğretim kadrosuna broşür;  cami din görevlilerine broşür, mahalle ve köy muhtarlarına broşür  (İstiklal Yolu hattındaki noktalardaki köylere afiş) verilmiştir.
 3. Sinop il sınırlarındaki mahalle ve köy muhtarlarına broşür verilmiştir.
 4. Ankara’da faaliyet gösteren Çankırı ve Kastamonu  dernekler federasyonuna afiş ve broşür verilmiştir.
 5. İstanbul’da faaliyet gösteren Çankırı ve Kastamonu dernekler federasyonuna afiş ve broşür verilmiştir.
 6. Türkiye’de sözel eğitim öğretim yapan 130 devlet üniversiteye afiş postalanmıştır.
 7. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Erzurum,  Büyükşehir Belediyelerine; mahalli TV ve basınına afiş ve broşür postalanmıştır.
 8. Türkiye kapsamında TV yayını yapan 42 Ulusal yayın medya Genel Müdürlüklerine afiş ve broşür postalanmıştır.
 9. Çankırı ve Kastamonu mahalli basınında projenin tanıtımı yapılmıştır.

Proje ortaklarımızın destekleri

 1. Çankırı Valiliği tarafından 80 ilin Kültür Turizm Müdürlüklerine afiş postalanmıştır.
 2. Çankırı Belediyesi, Türkiye’de 80  ilin belediyesine duyurulması için  afiş postalamıştır.
 3. Çankırı ve Kastamonu Valiliği İl sınırları içindeki  Milli Eğitim Müdürlüğü/okullara ve  İl Müftülüğü birimlerine/camilerine  ve personeline;   Mahalle ve köy muhtarlarına afiş ve broşür dağıtımı yapmıştır.

Sosyal Medya ve Sanal Duyuru

 1. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından proje duyurusu Türkiye Üniversitelerinin tamamına EBYS ile dijital duyuru yapılmıştır.
 1. Sosyal medya, e posta, toplu ve zincirleme Whats App,  ve SMS, yöntemleri için proje tanıtım metini, slaydı hazırlanmıştır.


—————————————————————————————————————————————————————————————-
07.10.2018
DERNEĞİMİZ 95 YILDIR YAPILMASI GEREKEN BİR PROJEYİ UYGULUYOR

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği,
7 Nisan 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının proje çağrısına “istiklal Yoluna Vefa Projesi” ile başvuru yapmış ve bütçesi revize edilerek kabul edilmiş ve 26 Haziran 2018 tarihinde protokol imzalanmıştır.

İstiklal Yoluna Vefa Projesi 12 aylıktır ve 2 Temmuz 2018 – 30 Haziran 2019 tarihlerinde yürütülmektedir.

     Böylece Derneğimiz kuruluşundan beri 5 yıl kesintisiz proje uygulamış olmaktadır;  belki de emsalsiz bir başarıya ulaşmıştır:

T.C. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen bu proje, ayrıca Çankırı Valiliği (Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür Turizm Müdürlüğü, Müftülük birimleri), Çankırı Belediyesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından ayni olarak desteklenen bir projedir.

PROJE SÜRESİNCE YAPILACAK FAALİYETLER

 1. İstiklal Yolu konulu Yaşanmış hatıralar, kurgu hikâyeler ve şiir dallarında ödüllü edebiyat yarışması yapılacaktır.
 2. Cephe gerisiyle ilgili tarihi fotoğraf ve yazılı belgelerden oluşan “İstiklal Yolu Belgeleri albümü hazırlanacaktır.
 3. Faaliyetlerle ortaya çıkan eserler kitaplaştırılacaktır

Proje Türkiye kapsamında yürütülecektir. 14 yaş üzeri herkes projeye katılabilir

Proje faaliyetlerine başvuru online olarak yapılacaktır.

Proje için derneğimizin web sayfası www.istiklalyolu.com da özel bir bölüm oluşturulmuştur. Proje hakkında detaylı açıklamalar yapılmıştır. Edebiyat yarışmasına katılım oldukça kolay olarak ve geleneksel uygulamalarda olduğu gibi kâğıt israfı olmadan yapılacaktır.

AMAÇ,  HEDEF

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği’nin hazırladığı ve yürüttüğü İstiklal Yoluna Vefa projesinin temel amacı;  95 yıllık T.C. tarihinde yapılması gereken fakat yapılmayan cephe gerisi hakkında, Türkiye kapsamında bir alan araştırması yaparak cephe gerisinin gizli kalmış kahramanlarını, yaşanmış hatıralarını, fotoğraflarını, belgelerini vs. ortaya çıkartarak gelecek kuşaklara tanıtmak ve aktarmaktır. 

Zaferden sonra sağ kalan kahramanlar Hakka yürüdü; onların çocukları da yürüdü. Belki birinci kuşak torunlardan sağ kalanlar vardır. Öncelikle bu torunlara ulaşmak arzusundayız.

İstiklal Yoluna Vefa Projesi  Milletimize,  “ SİZİN AİLENİZ DE  MİLLÎ MÜCADELEYE KATILMIŞTI” gerçeğiyle, son kuşak torunları  kendi ailesi içinde araştırma yapmaya  “Belki bizim ailede de şehitler, gaziler, kahramanlar ve/veya kıyıda köşede gizli atıl kalmış belgeler vardır” düşüncesiyle  teşvik etmektir.

Ailelerin sandıklarında / kilerlerinde gizli/atıl kalmış Milli Mücadele dönemine ait tarihi fotoğraf ve yazılı evraklar artık kişisel değil,  millî bir mirastır.

Böylece bulunan hatıraları ve belgeleri kaynak doküman haline getirmek, paylaşmak ve kaynak olmasına fırsat vermek,   hem şehit, gazi, kahraman atalarımız için gecikmiş bir vebalden kurtulmak, hem de onlara teşekkür edip vefa göstermek için bir fırsat olacaktır.

   

MİLLİ MÜCADELE CEPHE GERİSİ

Türk Milleti, Milli Mücadeleyi iki ordu ile yapmıştı. Birinci Ordu; askerlik yapabilecek yaştaki erkeklerin tamamından oluşan ve cephelerde savaşan görünen orduydu. İkinci Ordu ise cephe gerisinde kalan görünmeyen “Karınca Ordusu”ydu. Böylece Türk Milleti, Anadolu’nun her karış toprağında AİLECE savaşmıştır.

7-8 Ağustos 1921 tarihinde yayınlanan TEKÂLİF-İ MİLLİYE ( MİLLİ SORUMLULUK ) KANUNU ailece Milli Mücadelenin belgesidir. 10 emirden oluşan Tekâlif-İ Milliye Kanuna göre vatandaş vergisini nakdi değil hizmet veya ayni olarak ödemiş, devlet ihtiyacı olan bazı mal ve hizmet alımını ise zaferden sonra ödemek şartıyla iç borçlanmayla sağlamıştır. Böylece mal  ve hizmet alımı hem çok hızlı yapılmış  hem de Milli Mücadele Anadolu’ya  yayılmıştır.

10 emirden oluşan Tekâlif-İ Milliye Kanun 2. Ve 5. emri cephe gerisinde kalan her aileye/herkese,  kendilerine uygun bir sorumluluk verdiğini belgelemektedir.

                   2 no:lu Tekâlifi Milliye Emri :

“1. Ordu giyim ve donatımının bulunması için aşağıdaki tedbirler alınacaktır.

   Bu tedbirlerin yürütülmesinde 1 no:lu emirde yazılı olan Tekalifi Milliye Komisyonları “ memurudur.

a. Her ilçede mevcut ev sayısınca bir takım iç çamaşır ve bir çift çarık ve çorabı en geç 10 Eylül 1921 tarihine kadar tamamen hazırlayarak komisyonların ambarlarına teslim etmeğe mecburdur.

c.  …  Komisyonlar, verilen eşyaların miktarını ve teslim tarihini gösterir bir makbuz verecektir

5 Nolu Tekâlifi Milliye Emri :

1. Askeri cihet, çeşitli şekillerde ordu ihtiyacı için alınan ulaştırma araçlarından hariç olmak üzere, memlekete kalan ulaştırma aracı sahipleri her ay ordu gereçlerinden bir kısmını kendi aracı ile 100 km. uzaklığa parasız taşımak zorundadır bu taşımanın devam ettiği müddetçe araç sahipleri ve hayvanları ordu ambarlarından iaşe olunur.

2. Bir ay içinde bu görevi yapan kişiler o ay içinde yeni bir taşıma görevi almaz. Tekâlifi Milliye komisyonlarının yolladığı eşya veya erzak irsaliyesinin altı, malı teslim eden ambar tarafından onaylanacak, o aylık muafiyet hakkını o kişiye verecektir.

Milli Mücadele döneminde halkın genellikle geçim kaynağı tarım ve hayvancılık işleri idi ve her ailenin kağnı ve at arabası vardı.

 Bu iki “emir” vatandaşı nakdi vergi ile zorlamadan mevcut imkânlarıyla,  bütün ailelere milli Sorumluluğun paylaştırıldığının kanıtıdır.

Türk Milleti ise kendilerine verilen Milli Sorumluluğu Kanun zoru  ile değil,  vatan aşkıyla,   din aşkıyla, ciddiyetle,  olağanüstü  özveri ve şuurla zafere kadar yerine getirmiştir.

Erkeklerin tamamı cephede olduğu için ordu mensuplarının yapması gereken lojistik malzeme sevkiyatı cephe gerisinde kalan; kadınlardan,   askerlik çağına gelmemiş çocuklardan, ihtiyarlardan ve gazilerden oluşan KARINCA ORDUSUNA kalmıştı.

Karınca Ordusu, cephede şehit olmak için savaşan askerleri bir an bile düşman karşısında eli boş, çaresiz bırakmadı ve destansı zafere ortak oldu.

 cephe gerisinde de kağnı kamyonu yendi Türk kadını ve kağnı, milli mücadelenin sembolü oldu. istiklal madalyasında hak ettiği yeri aldı

ZAFEREDEN SONRA

Zaferden sonra Milli Mücadele’yi anma etkinliklerinde genellikle cepheden bahsedilmekte, destansı zafere ortak olan cephe gerisine hakkı verilmeden yüzeysel olarak geçiştirilmektedir. Sadece Türk Milleti’nin değil dünyanın merakla ve dikkatle izlediği İstiklal Yolu,  hem tarihi gerçekleri hem de fiziki yapısı kaybolmaya yüz tutmuştur.

Cephe gerisi hakkındaki her türlü dokümanın yetersiz, çok eski tarihli, mevcutlarının tükenmiş olması ve yeni dokümanların üretilmemesi gibi olumsuzluklar; cephe gerisinin tarihi gerçekleriyle öğrenilmesine, vefa gösterilmesine, takdir-teşekkür edilmesine engel olmaktadır.

      Türk Milletinin destansı zaferle sonuçlanan Milli Mücadelesini, bütün dünya şaşkınlık ve gıpta izlemiş;  sömürge durumundaki İslam ülkelerine ve mazlum milletlere örnek olmuştu.

     Türkiye Cumhuriyetinin ilanından sonra destansı Milli Mücadelenin cephe gerisi hakkında ve Türkiye kapsamında,  95 yıldır bir alan araştırması yapılmamıştır.   İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının desteğiyle şimdiye kadar yapılması gereken bu Milli projeyi,  “İstiklal Yoluna Vefa Projesiyle “ yürütmeye” başlamıştır.

İlk 1,5 ay Projenin yürütülmesi ve duyurulması için gereken hazırlıklar yapılmıştır: Edebiyat yarışması ve arşiv oluşturma şartnamelerinin hazırlanması; Proje web sayfasının yapımı, proje görünürlük tabelası ve pankartının yaptırılması,  duyuru afişi, duyuru broşürü ve hatıra flamasının grafik tasarım ve matbaa basım işleri, proje yürütme ekibinin oluşturulması.

 Derneğimiz yürüttüğü proje kapsamında öncelikle,  İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara hattı üzerindeki bütün ailelere, geleneksel yöntem afiş ve broşürlerle;   din görevlileri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler yardımıyla ulaşmayı hedeflemektedir. Afişler bütün üniversitelere ve çeşitli yerlerdeki köy derneklerine de posta ile gönderilecektir.

 Ayrıca projeye faaliyetleri duyurusu Türkiye kapsamında Mahalli medya, ulusal medya, sosyal medya, e posta, Whats App, SMS vb yöntemlerle yapılmaya ve farkındalık oluşturmaya çalışılacaktır.
İstiklal Yoluna Vefa Projesinin  detaylarını incelemek için TIKLAYINIZ​

 

                                                                                                                                                İsmail ÇAM

Yönetim Kurulu Başkanı /Proje Koordinatörü